Haberler

Satranca Başlama Yaşı

Satranç, her yaştaki oyuncunun oynayabileceği bir oyun olduğu gibi, her yaşta da öğrenilebilen bir oyundur. Ancak, çocukların zihinsel gelişimi düşünüldüğünde, satranca erken yaşta başlamanın önemi açıktır.

Küçük çocuklarda öğrenme yetisi en az büyükler kadardır. Bilimsel çalışmalar çocuklarda yetenek gelişiminin 2 ila 6 yaşlar arasında daha hızlı olduğunu ortaya koymaktadır. Yani, bir çocuğun sanat veya bir spor dalına olan yatkınlığı bu dönemde alacağı eğitim ile ilgilidir.

Satranç ile yaşam arasında birebir ilişki kurup, satrançta başarılı olmak yaşamda da başarılı olmaktır gibi bir anlam çıkartılmamalıdır. Satranç, başarının yöntemini öğreten, analitik düşünme yetisini kazandıran bir oyundur.

Bu güne kadar çocuğu satranç oynadığı için pişman olan hiçbir aileye rastlamadık. Ama çocuğu satranç oynadığı için mutluluk duyan pek çok aile ile karşılaştık. Satranç dünyasında bizi en rahatsız eden olay aileler arasındaki çekişmenin ve rekabetin çocuklara yansımasıdır. Başarıyı sadece sayılarla ifade etme ve derecelerle ölçme alışkanlığı, insanoğlunun kendini yanlış koşullandırmasının bir sonucudur. Oysa satranç iyi bir tercihtir. Bu tercihi yapıp satranç oynayan her çocuk başarılıdır.

Satranç, aynı zamanda çocuklarımızın zaman zaman yaşadıkları yalnızlıklarını paylaşabilecekleri iyi bir arkadaştır. Satranç, çocuklarımızı suçtan, suç ortamından uzak tutar. Onlar için güvenilir, hayata bağlayıcı, sıcak bir ortam sunar. Pek çok anne baba, satranç sayesinde rahat uyuyabildiklerini ifade etmişlerdir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, satranç sporunun çocuklarımız için son derece yararlı bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.