Haberler

Zamanı Kullanma Becerisi

Satranç oyununun çocuklarımıza kazandırdığı önemli bir özellik de zamanı kullanma becerisidir. Satranç, zamana karşı oynanan bir sürat oyunu değildir. Belirli bir zaman dilimi içerisinde oynanması gereken bir düşünce sporudur. Dolayısıyla sadece hızlı oynamak ya da sadece doğru oynamak yeterli değildir. Esas olan, ikisini birlikte yapmak, yani, doğru kararı belirli bir süre içinde verebilmektir. Hayatın da bizden istediği budur.

Günlük yaşamın pek çok anında zamanın baskısı vardır. Yapılan hataların önemli bir nedeni zamanın üzerimize yaptığı baskının oluşturduğu gerilimdir. Okula geç kalan çocuk, zamanın baskısı ile gerilim altındadır. Böyle bir çocuk hata yapma eğilimindedir. Derslerini zamanında yetiştiremeyen çocuk huzursuzdur. Çevresine karşı kırıcıdır. Satranç, zamanın önemini en iyi vurgulayan ve zamanı kullanma becerisini arttıran bir oyundur.

Çocukların ilk defa saat kullanarak oynadıkları oyunlar ilginçtir. Örneğin, çocuğun bir saat vakti olmasına rağmen zaman baskısı ile panik içerisinde hızlı ve yanlış hamleler yaptığı gözlenir. Aynı çocuk saatle oynamaya alışırsa, bir süre sonra, bir dakikası kaldığı halde, sakince doğru hamleleri bulup oynayan biri haline gelir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi, çocuğun zamanı daha iyi algılaması, diğeri ise kendi yeteneklerini keşfetmesidir. Çocuk kendi kapasitesini tanıdıkça, belli bir süre içinde neleri yapıp neleri yapamayacağını bilir.

Örneğin, tahtaya, şah kaleye karşı, şah konumunu dizin ve 30 saniye süre verin. Çocuğun, sakin bir şekilde verilen süre içerisinde matı gerçekleştirdiği görülecektir. Çünkü çocuk, bu matı yapmayı bildiği gibi, sürenin de yeterli olacağını bilmektedir. Önceden bir saat süresi olmasına rağmen panik içinde hatalı oynayan çocuk bir dakikası kaldığı halde sakin ve doğru oynayan çocuk haline dönüşmüştür. Başka hiçbir oyunda bu kazanımı görmek olası değildir.